Департамент цивільного захисту населення

Сумської обласної державної адміністрації  

40009, м. Суми, вул. Шевченко, 9
тел.(0542) 22-11-89; 61-14-97 (факс); 61-17-18 (кадри).
Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Обережно, переохолодження та обмороження!

     Щоб уникнути переохолодження й обмороження рекомендується дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур.

     Переохолодження організму – гіпотермія. Це явище характеризується сильним падінням температури тіла, яке спричиняє негативні зміни стану організму. Воно призводить до порушення нормальних процесів обміну речовин і зниження здатності організму поповнювати втрати тепла. Організм може переохолодитися, якщо він втратить набагато більше тепла, ніж виробляє, що відбувається, зазвичай, при тривалому перебуванні людини на холоді. Особливо часто це відбувається при міцних морозах у поєднанні з підвищеною вологістю повітря та сильним вітром. Також небезпека отримати різке переохолодження організму та всі його наслідки існує, якщо людина провалиться під лід на поверхні, вкритої кригою водойми.

     До осіб, схильних до переохолодження, належать:

- особи, які багато часу перебували на холоді;
- люди похилого віку;
- маленькі діти;
- особи, що мають проблеми зі здоров’ям;
- особи із захворюванням серця, що викликають порушення кровообігу.
Допомога повинна надаватися правильно, інакше можна нанести шкоду потерпілому.

     Перша допомога при переохолодженні

     Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються в залежності від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, його віку та наявних хвороб. При наданні першої допомоги необхідно, у першу чергу, направити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички. Одночасно з проведенням заходів першої черги треба викликати швидку медичну допомогу для проведення кваліфікованих дій щодо рятування постраждалого.

     При обмороженні І-го ступеню: ділянки тіла, що охолоджені, можна легко масажувати теплими руками чи м’якою тканиною з вовни, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку. Застосовують місцеві теплі ванночки для кистей та стоп, ефективною є і загальна тепла ванна. Воду, при її початковій температурі 24 градуси за Цельсієм, поступово, протягом 15 хвилин, доводять до температури тіла (близько 40 градусів).

     При обмороженні II-IV-го ступенів: швидке зігрівання, масаж або розтирання робити не слід! Потрібно накласти на уражену поверхню теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки необхідно зафіксувати за допомогою підручних засобів (шматок дошки або фанери, щільний картон), які накладаються та фіксуються зверху пов’язками. Для теплоізоляції і для поліпшення кровообігу слід добре укутати потерпілого, а для заповнення тепла в організмі дати випити гарячого чаю чи молока, але ні в якому разі не пропонувати кави чи алкоголю, які сприяють різкому розширенню кровоносних судин, що загрожує їх розривами, внутрішніми крововиливами і порушення роботи серця. Не потрібно розтирати уражені ділянки тіла снігом, абразивні часточки якого можуть спричинити додаткове травмування ушкодженої шкіри. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла.

     Якщо стався нещасний випадок на водоймі - до ополонки не слід кидатися, ризикуючи провалитися самому, а обережно підповзти, простягаючи людині, що провалилась, палицю, довгий шарф або ремінь. Знаходження в крижаній воді відбивається на стані людини вкрай негативно. Потерпілого якнайшвидше потрібно доставити в тепле приміщення, допомогти йому позбавитися від змоклої одежі та зігрітися.

     Швидку допомогу необхідно негайно викликати якщо:

- при відігріванні відчувається посилення болю, а пальці при цьому залишаються холодними і блідими;
- на ділянках шкіри, які зазнали переохолодження, виникли пухирі;
- у потерпілого сповільнилося дихання, з'явилася сонливість і млявість, сильне тремтіння і сплутаність свідомості;
- площа ділянки обмороження перевищує площу долоні;
- сильне переохолодження або обмороження відбулося у дитини або літньої людини.

     Профілактика переохолодження та обмороження

     Існує декілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження. При сильному холоді: не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє втраті тепла, хоча викликає ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження. Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду. Голодний шлунок теж не сприяє виробленню енергії, необхідної для боротьби з холодом, тому, перед тим, як вийти на холод, ситно поїжте. Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити непромокаючий. Тісне взуття та відсутність устілки можуть створювати передумови обмороження. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфа. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше, ніж тіло, внаслідок чого можливе «прилипання» цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, персні на пальцях ускладнюють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок. Як тільки-но кінцівки почали замерзати, ними слід негайно починати рухати, не дозволяючи їм мерзнути.

     Особливу увагу надайте запобіганню переохолодження та обмороження дітей

     Щоб не сталося біди, радимо не виводити на вулицю дітей до 3–х років, якщо температура повітря понад 10 градусів морозу, дітей дошкільного та шкільного віку при температурі нижче 20 градусів. Подбайте про калорійне харчування дітей зі збільшенням споживання вітамінів. Діти повинні мати адекватний одяг за віком (багатошаровий, з натуральних тканин) з обов’язковим використанням зимової білизни, шарфа, шапки, теплих рукавичок, взуття, теплих шкарпеток та устілок. Особливу увагу приділіть захисту носа, вух та щік дитини.

     І головна умова профілактики переохолодження – здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок та постійне загартовування організму. Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти.